اجزای مختلف یک آبگرمکن گازی

اجزای مختلف یک آبگرمکن گازی

اجزای مختلف یک آبگرمکن گازی:

 

آبگرمکن ها در انواع مختلف موجود می باشند.آشنایی هر چه بیشتر مشتریان با چگونگی کارکرد آبگرمکن و همچنین قطعات موجود در آن می تواند کمک بسزایی جهت انتخاب و حتی پیشگیری از خرابی های رایج در قطعات آبگرمکن انجام داد.

در این مطلب قصد داریم توضیحاتی را در مورد اجزای مختلف موجود در آبگرمکن به تفصیل شرح دهیم:

 

مبدل حرارتي:

 

مبدل حرارتی از ورق های آلومینیوم تشکیل شده اند که به دور آن لوله های مسی به شکل کویل یا همان مارپیچ نصب شده است.

 

فين يا پره هاي آلومینیومي:

 

فین یا پره های آلومینیومی به شکل شبکه، شبکه می باشد.و از درون آن لوله های مسی عبور می کنند و در بالاترین قسمت مبدل قرار دارد و وظیفه آن تبادل حرارت بیشتر شعله با آب درون لوله ی مسی است.بين لوله هاي مسي و صفحه ي آلومنيومي جوش مي شود بنابراين تبادل حرارت باز هم بيشتر مي شود.

مبدل به رنگ سربي آغشته مي كنند تا ضريب انتقال حرارت را بالا ببرد . اگر پهنای لوله های مسی بیشتر باشد انتقال حرارت بهتر و بيشتر صورت مي گيرد.

 

 

اجزای مختلف یک آبگرمکن گازی
اجزای مختلف یک آبگرمکن گازی

 

 

كلاهك تعديل:

کلاهک تعدیل بر رو ي مبدل و در بالاترين قسمت آبگرمكن نصب مي شود و وظیفه آن خارج کردن محصولات احتراق از داخل آبگرمكن و تحويل آن به دودكش می باشد.

همچنین سبب مي شود كه گاز هاي co و co2 به داخل منزل نشت نكند. در نتيجه مقدار اكسيژن و co2 در داخل اين كلاهك به حالت معتدل در مي آيد .

براي اينكه كلاهك تعدبل كار خود را به درستی انجام دهد بايد دودكش داراي كمترين پيچ و خم بوده و صحيح و استاندارد باشد .

فشار گاز مايع برابر ۲۸۰ ميليمتر ستون آب است . فشار گاز طبيعي شهري برابر ۱۷۸ ميليمتر ستون آب است . سوراخ نازل هاي گاز طبيعي بزرگتر از سوراخ نازل گاز مايع است.

فشار آب آبگرمكن زميني هميشه و در همه حال از آبگرمكن ديواري بيشتر است. گاز از طريق شعله پخش كن به نازل ها مي رسد و گاز توسط نازل در دهانه ي پورت رها مي شود البته حتما بايد نازل و پورت روبروي هم باشند.

 

شعله پخش كن:

 

شعله پخش کن قطعه اي است كه بسته به ظرفيت آبگرمكن يا پكيج تعداد ۱۲ تا ۱۸ نازل بر روي آن سوار است. براي استفاده از گاز مايع به جاي گاز شهري بايد نازل ها تعويض گردد . گاز مايع يا طبيعي از گلويي پورت وارد آن مي شود .

براي تعيين يا تشخيص فشار گاز ورودي به آبگرمكن يا پكيج بايد پيچي كه در قسمت رگولاتور آن قرار دارد باز كرد و با اتصال گيج فشار به آن ، فشار ورودي به شعله پخش كن يا چند راهه را اندازه گيري كرد.

 

فشار گاز ورودي در اين پيچ براي گاز طبيعي بايد ۱۰۰ ميليمتر ستون آب وفشار گاز ورودي براي گاز مايع برابر با ۱۵۰ميليمتر ستون آب باشد . هميشه و در همه حال خوردگي در وسايل گازسوزي كه به جاي گاز طبيعي از گاز مايع استفاده مي كنند بيشتر است. ۲ سر پورت ها كه در آن شعله تشكيل مي گردد از جنس استيل است و جنس بدنه ي پورت از آلومنيوم مي باشد .

 

اگر فشار در پيچ تست فشار رگولاتور كمتر از حد مجاز باشد بايد شير اصلي ورود گاز به دستگاه را هم تست نماييم . شيلنگ اتصال به آبگرمكن يا پكيج حتما بايد استاندارد بوده و طول آن از۱۰۰ سانتي متر بيشتر نباشد و زياد نازك و زياد ضخيم هم نباشد . شير اصلي گاز كه به آبگرمكن يا پكيج متصل است به هيچ عنوان نبايد انشعاب ديگري داشته باشد . استفاده از ۳ راهي و يا ۲ راهي بر روي شير گاز مطلقا ممنوع و خلاف مقررات ملي ساختمان است .

 

ديافراگم:

جنس دیافراگم از پلاستیک است و بين رگولاتور آب و رگولاتور گاز قرار مي گيرد . بعد از باز كردن شير آبگرم مصرفي در يكي از مصرف كننده ها مثل روشويي و يا حمام ديافراگم عمل كرده و به ديسك و ميل سوپاپ فرمان مي دهد و مسير عبور گاز را به چند راهه باز مي كند . جالب است كه بدانيد يك آبگرمكن گازي ديواري بين ۴۵۰ تا ۵۰۰ قطعه را در خود جاي داده است.

 

شير شيپوره:

وظیفه شیر شیپوره شكستن فشار و سرعت ورود آب به داخل دستگاه است . فشار آب در كنتور ورودي ساختمان در حدود ۴ بار است كه در شير شيپوره فشار به ۵.۰ بار كاهش مي يابد . وقتي فشار آب توسط شير شيپوره شكسته شود سرعت آن كمتر شده و داخل مبدل به راحتي گرم مي شود .

 

شير احتراق آهسته:

شیر احتراق آهسته مقدار ۳۰ الي ۴۰ قطره آب را از زير رگولاتور آب و زير ديافراگم به روي ديافراگم هدايت مي كند و در آنجا باقي مي ماند . درست عمل نكردن اين شير باعث ميشود كه آبگرمكن به صورت انفجاري روشن شود همان طور كه از نامش پيداست روشن شدن آبگرمكن توسط اين شير به آرامي صورت گرفته و از هر گونه انفجار جلوگيري خواهد كرد .

 

ميل سوپاپ آب:

میل سوپاپ آب با باز شدن آبگرم مصرفي از هركدام از شيرهاي خانه ميل سوپاپ گاز عمل كرده و به ديافراگم فرمان مي دهد . در هر با سرويس آبگرمكن لازم است كه قطعات داخل رگولاتور گريس كاري و يا تعويض گردد.

 

ترموكوپل:

ترموکوپل از ۲ فلز غير همجنس مانند مس و روي تشكيل شده است و با حرارت دادن از يك طرف ، آن طرف ديگر داراي ولتاژ بسيار ضعيفي مي شود.

 

فندك يا جرقه زن:

در مرحله ي اول براي روشن كردن دستگاه ، شير دستگاه را روي علامت جرقه مي گزاريم بعد با فشردن فندك دستگاه در نتيجه جرقه ي فندك ، روشن شود . جرقه ي فندك توسط يك سيم عادي يا يك واير روكش دار با پايه ي چيني و الكترودهاي فلزي به داخل مبدل ميرسد . لوله ي گاز پيلوت يا شمعك آلومنيومي است . گاز ورودي به شمعك دستگاه بعد از شير برقي گرفته شده است و هيچ وقت كاري با گاز ورودي اصلي ندارد.

 

رگولاتور آب:

از ۲ جنس آلومینيوم و مس درست شده است . شير شيپوره ، نصب شير احتراق آهسته و ميل سوپاپ آب قسمتي است كه از جنس مس است . انتخاب مس به اين دليل است كه اگر دستگاه در محيط باز نصب شود مثل بالكن ، در صورت يخ زدگي دستگاه، در اين قسمت تركيدگي ايجاد نشود .

 

ميكروسوئيچ:

تحت تاثير جريان آب عمل مي كند به عبارتي جريان آب باعث مي شود سوئيچ حساسي كه روي آن قرار دارد ( پلاتين ) عمل كرده و به شير گاز فرمان دهد و مسير گاز را باز مي كند . اين شير حساس به فشار آب است . يك عدد پيچ كوچك چهارسو روي ميكروسوئيچ قرار دارد كه با سفت كردن يا شل كردن آن حساسيت ميكروسوئيچ را كم و زياد مي كنيم .

 

رويه يا كاور:

روي دستگاه قرار مي گيرد و مبدل ها و پمپ و كلاهك تعديل و كليه ي تجهيزات و قطعات داخل پكيج را مخفي و دوراز دسترس و از آن ها محافظت مي كند. رنگ آن بصورت كوره اي و مقاوم در مقابل حرارت و زنگ زدگي مي باشد.

 

فلوسوئیچ:

در مسير جريان آب سرد قرار دارد .

 

شير پركن:

در مرحله ي راه اندازي پكيج از طريق شیر پرکن، مدار لوله كشي رادياتورها را تا فشار ۱ بار پر مي كنيم .

 

شیر ۳طرفه:

مسير جريان آبگرم بهداشتي و گرمايش را كنترل مي كند البته در پكيج هاي ديواري يك مبدله .

 

شير هواگيري پمپ:

شیر هواگیری پمپ براي گرفتن هواي سيستم به طور اتوماتيك استفاده مي شود .

 

مشعل:

مشعل داراي ۱۴ تا ۱۸ نازل بسته به ظرفيت گرمايش است و شعله در آن تشكيل مي گردد.

 

الكترود سنسور:

الکترود سنسور روي شعله به فاصله ي ۳ تا ۷ ميليمتر است و الكترود براي ايجاد جرقه و سنسور براي نگهباني جرقه است .

 

مبدل اصلي:

در مبدل اصلي انتقال حرارت از شعله به آب ميسر مي شود .

 

كلاهك تعديل:

کلاهک تعدیل طوري نصب شده است كه ايجاد مكش اكسيژن از زير دستگاه به شعله ي اصلي و همچنين رانش و دفع co و co2 به دودكش اصلي را فراهم مي كند .

 

فريم راست و چپ:

كليه ي متعلقات و تجهيزات روي فريم سوار است و خود فريم هم به وسيله پيچ و رول پلاك به ديوار متصل مي شود .

 

الكترود جرقه:

الکترود جرقه به ترانس مرتبط است و برق متاوب شهري ۲۲۰ ولت را به برق ۱۲۰۰۰ ولت تبديل ميكند و د ر سر الكترود ها به جرقه تبديل مي شود .

 

سپر حرارتي:

سپر حرارتی از انتشار حرارت مشعل به رويه ي دستگاه جلوگيري مي كند .

 

 

اجزای مختلف یک آبگرمکن گازی
اجزای مختلف یک آبگرمکن گازی

 

 

براكت نگهدارنده مبدل:

براکت نگهدارنده مبدل يك نوع شاسي است و بين فريم ها قرار دارد و تجهيزات دستگاه روي آن قرار دارد .

 

چند راهه ي آب پلاستيكي:

چند راهه ی آب پلاستیکی زير پمپ قرار دارد و از طريق آن آب مصرفي و آب مدار گرمايش هدايت مي شود .

 

شير گاز:

شیر گاز در پايين دستگاه قرار دارد و معمولا شير گاز توسط شيلنگ مخصوص به شير اصلي گاز داخل آشپزخانه متصل مي شود .

 

پمپ سيركولاسيون مدار گرمايش:

براي چرخش آبگرم در مدار گرمايش مورد استفاده قرار مي گيرد و هميشه و در همه حال بر روي خط برگشت آبگرم مدار گرمايش نصب مي شود .

 

شير اطمينان:

شیر اطمینان براي خنثي نمودن فشار اضافي در سيستم ( بيشتر از ۱۰ بار ) به كار مي رود .

 

مبدل ثانويه يا صفحه اي:

مبدل ثانویه یا صفحه ای براي تامين آبگرم بهداشتي به كار مي رود انتقال حرارت در اين مبدل به صورت آب به آب است.

 

در صورتی که می خواهید در مورد اجزای تشکیل دهنده آبگرمکن های مخزنی گازسوز اطلاعاتی داشته باشید بر روی لینک کلیک کنید.

 

ممکن است بپسندید:

درباره نویسنده: سرویسچی

سلام. من سرویسچی هستم هدف ما تو سرویسچی اینه یه پل ارتباطی بین شما و سرویسکاران باشیم. یعنی اینکه شما سفارش رو ثبت کنی و سرویسکار ها بهترین پیشنهاد قیمت رو به شما بدن. سرویسچی کاملا رایگانه پس یه بار امتحانش کن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    1. سلام دوست عزیز از اینکه وب سایت ما رو برای حل مشکل خود انتخاب کرده اید ممنونیم و اینکه نظر لطفتون هست و سرویسچی یه همین دعای خیر شماست که زندس…

0990191-0-104

ثبت سفارش

از سرویسچی به رایگان قیمت بگیرید... کلیک کن