انواع کولرهای موجود در بازار

انواع کولرهای موجود در بازار

انواع کولرهای موجود در بازار

 

می خواهیم در این مطلب شما را با انواع کورهای موجود در بازار آشنا کنیم با دانش اینکه چند نوع کولر در بازار است و اینکه هرکدام از این نوع

کولر ها چه کارایی هایی دارند باید اطلاعات خوب و به روز داشت…

ما در این مقاله می خواهیم تا درباره اینکه کولرها چند مدل هستند بشتر توضیح دهیم پس با ما همراه باشید ..

 

درمقاله پیشین یعنی درمقاله سرویس کولر آبی درباره اینکه کولر ابی چیست و از چه قطعاتی تشکیل شده اند صحبت کردیم و گفتیم که این کولر ها چگونه تهیه و توزیع و مورد استفاده قرار خواهند گرفت ..

 

با توجه به پیش رفت روز افزون کولر ها در جوامع بشری باید گفت که به طور کلی چند مدل کولر وجود دارد که خوب ما به چند مدل که در ایران بیشترین تقاضا را دارند می پردازیم ..

 

ابتدا خلاصه ای به تعریف کولر آبی داشته باشیم

 

 

انواع کولرهای موجود در بازار
انواع کولرهای موجود در بازار

 

 

کولرآبی چیست؟ و به چه وسیله ای کولر گفته میشود؟ و از چه اجزایی تشکیل شده است ؟ 

 

کولر آبی نوعی کولر است که با تبخیر آب، هوا را خنک می‌کند. کولرهای آبی با فرایند سرمایش تبخیری کار می‌کنند.

 

سرمایش تبخیری فرایندی است که در آن از پدیدهٔ تبخیر به عنوان یک جاذب گرماییِ طبیعی استفاده می‌شود. در این فرایند، گرمای محسوس هوا جذب شده و به عنوان گرمای نهانِ لازم برای تبخیر آب استفاده می‌شود. مقدار گرمای محسوس جذب‌شده به مقدار آبی که تبخیر می‌شود بستگی دارد.

 

هر چقدر آب در گردش داخل کولرهای آبی بیشتر باشد قدرت خنک کنندگی آن هم بیشتر می شود.

سرمایش تبخیری یک فرایند بسیار قدیمی است که منشأ آن به هزاران سال قبل، در تمدن‌های باستانی ایران و مصر بازمی‌گردد. خنک‌کننده‌های تبخیری نوین بر اساس نمونه‌های اولیه‌ای که در دههٔ ۱۹۰۰ آمریکا ساخته شد تولید می‌شوند.

 

سرمایش تبخیری می‌تواند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم و خودبخودی یا مختلط، انجام شود.

 

 

انواع کولرهای موجود در بازار
انواع کولرهای موجود در بازار

 

 

در سرمایش تبخیری مستقیم، مقدار آب موجود در هوای خنک شده افزایش می‌یابد. در سرمایش تبخیری غیرمستقیم، تبخیر در درون یک مبدل حرارتی انجام می‌شود و مقدار رطوبت موجود در هوای خنک شده، تغییری نمی‌کند.

از آنجایی که بالا بودن نرخ تبخیر رطوبت نسبی را افزایش داده و ممکن است موجب عدم آسایش محیط شود ..

 

روش سرمایش تبخیری مستقیم باید در مناطقی اجرا شود که رطوبت نسبی در آنجا کم باشد. هرگاه فرایند تبخیر بطور طبیعی انجام شود….

 

تبخیر خودبخودی انجام می‌شود. در صورتی می‌توان یک فضا را با تبخیر خود بخودی خنک نمود که در آن سدی از آب راکد یا در جریان مانند حوضچه یا فوارهٔ آب وجود داشته باشد.

در مواردی که تبخیر توسط دستگاه‌های مکانیکی انجام شود تبخیر مختلط است. واضح است که در این نوع تبخیر انرژی مصرف می‌شود، ولی مقدار انرژی مصرفی در مقایسه با تهویهٔ مطبوع بسیار کمتر است.

اساس روش سرمایش تبخیری، ترمودینامیک تبخیر آب یا به عبارت دیگر تغییر حالت آب از مایع به بخار است.

 

کولرهای آبی نوعی از کولر ها هست که برای مناطقی با آب و هوای گرم و خشک استفاده میگردد زیرا کولر آبی با ایجاد رطوبت مانع از خشک شدن هوا و ترک خوردن وسایل چوبی و ایجاد الکتریسته ساکن در این مناطق میگردد و همچنین به لطافت هوا نیز کمک میکند.

 

از اجزای مهم تشکیل شده در کولر های آبی میتوان به پوشال ها و تسمه ها درب ها و پمپ آن و همچنین به دینام آن ها اشاره نمود..

 

انواع کولرهای موجود در بازار

 

در بالا دیدیدکه از مهم ترین و پرکاربرد ترین کولر های موجود در بازار کولر های آبی است اما خوب با پیشرفت و بالاتر رفتن سطح علم بشر و همچنین با بیشتر شدن فضاهای منازل و استفاده از برق های ممکن در منازل و ساختمان ها و با گرم تر شدن زمین براثر پاره شدن لایه ازن و گازهای گلخانه ای دیگر این کولر ها جوابگوی کولر ها نبودند

و باید نسبت به تغییر ان ها قکر چاره میکردن این بود که به اختراع دستگاه جدید تری برای خنک کردن اطراف خود کردند …

 

این بود که کولر های گازی وارد بازار شد و هم اکنون هم با اینکه میزان برق بیشتری دارد مورد استفاده قرار میگیرد …و باید درنظر گرفت این نوع دستگاه به دلیل داشتن برد الکترونیکی و یا گاز که با توجه به این گاز ها مورد استفاده قرار میگیرند

حتما باید هرازچندگاهی سرویس شوند و یا درصورت تمام شدن گاز آن نسبت به پرکردن آن اقادام نمود

 

گروه سرویسچی مفتخر است با تمام نیرو برای رفع هرگونه ایرادی در وسایل گرمایشی و سرمایشی شما همیشه اماده به خدمت رسانی است…

 

به عبارت دیگر کولر گازی یعنی :

 

کولر گازی، کولری است که با تبدیل گاز به مایع و سپس مایع به گاز تولید سرما می‌کند (گرما را می‌گیرد). کولر گازی را ویلیس کریر در سال ۱۹۰۲ میلادی اختراع کرد.

بطور کلی کولر گازی وظیفه جذب هوای گرم داخل و تولید هوای خنک و مطبوع از طریق فرایند تبخیر مایع مبرّد به گاز در اواپراتور را دارا می باشد.

 

انواع کولرهای گازی عبارتند از : 

 

کولر گازی یک تکه یا پنجره‌ای سرد و گرم
کولر گازی دو تکه (اسپلیت) سرد و گرم

کولر گازی پرتابل (قابل حمل)
کولر گازی ایستاده سرد و گرم

کولر گازی سقفی یا کاستی سرد وگرم

کولر گازی داکتی یا کانالی سرد و گرم (در این نوع ممکن است گرمایش به صورت کویل آب گرم باشد)

کولر گازی چند شعبه یا مولتی وی (در ظرفیت‌های ۳۸۰۰۰ BTU به بالا در دو نوع تک فاز و سه فاز تولید می‌شود)

 

نکته : البته وجود هرکدام از این کولرها برای منازل شما کاملا متفاوت است وباید حتما با نظر کارشناسی تهیه و نصب گردد..

 

کولر های سلولوزی :

 

لازم به ذکر است که نباید وجود این کولر ها را در بین مردم خالی از لطف دانست زیرا توانسته اند با اینکه چند سالی است وارد بازار شده اند اما درجایگاه ویژه ای قرار دارند ..

 

 

انواع کولرهای موجود در بازار
انواع کولرهای موجود در بازار

 

کولر سلولوزی چیست ؟

 

در سیستم های سرمایشی تبخیری با عبور دادن باد و آب و از روی واسط تبخیری خنکی ایجاد می گردد. واسط های تبخیری متعددی وجود دارد که بیشتر دو نوع آن در بازار ایران شناخته شده می باشد

 

 

سوال مهم این است که تفاوت کولر های آبی و سلولوزی درچست ؟

 

درپاسخ به این سوال مهم باید بگوییم که واسط تبخیری در کولرهای پوشالی از نوع پوشال است . پوشال دارای بافت نامنسجم ، و ذرات شکننده می باشد.

 

در کولرهای پوشالی به علت بافت نامتراکم ذرات ریز از بافت پوشال جدا شده و در هوا پراکنده می شود و باعث ایجاد سوزش چشم و ایجاد انواع آلرژی شده و احتمال مبتلا شدن به بیماری های تنفسی را افزایش می دهد.

 

علاوه بر این سطح پوشال به علت ناهموار بودن مانع از پخش یکنواخت آب می گردد، بنابراین در کولر های پوشالی بیشتر اتفاق می افتد که بخشی از پوشال کاملا خشک باقی بماند و بخشی دیگر از آب مملو شده باشد.

خشک ماندن سطح پوشال باعث کاهش راندمان کولر شده و از راندمان کولر به شدت می کاهد. علاوه بر این خیسی و انباشته شدن آب در پوشال بستر مناسبی برای رشد انواع باکتری ها و میکروب ها را فراهم می کند و این آلودگی ها در هوا پراکنده شده و باعث ایجاد بیماری های متعدد و آلرژی می شود.

 

اما در پد های سلولزی ، ساختار همگن و کاملا یکنواختی وجود دارد. آب کاملا یکنواخت در آن توزیع می گردد و هیچ نقطه ای از پد سلولزی خشک و یا انباشته از آب نمی گردد. همین امر باعث می شود خنکی ایجاد شده در کولر سلولزی بسیار بیشتر از کولر پوشالی باشد.

ساختار منسجم پد سلولزی امکان هر گونه شکنندگی را از بین می برد و هوای خروجی از کولر عاری از هرگونه آلایندگی مرتبط با پوشال می باشد.

در این بین در کولر صنعتی به علت جریان هوای بسیار بالا در حدود ۱۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ قدرت باد جهت تخریب پوشال بسیار بالاست و عمر پوشال به شدت کاهش می یابد. بنابر این در کولر صنعتی پد سلولزی به عنوان واسط تبخیری انتخاب می گردد.

 

انواع کولرهای موجود در بازار

 

همانطور که در بالا مشاهده نمودید برای خرید یک کولر باید به نکات بسیاری دقت کرد امید است که توانسته باشیم تا برای شما انواع کولر ها را توصیف کرده باشیم از اینکه ما را دنبال کردید صمیمانه متشکریم ..

 

ممکن است بپسندید:

درباره نویسنده: سرویسچی

سلام. من سرویسچی هستم هدف ما تو سرویسچی اینه یه پل ارتباطی بین شما و سرویسکاران باشیم. یعنی اینکه شما سفارش رو ثبت کنی و سرویسکار ها بهترین پیشنهاد قیمت رو به شما بدن. سرویسچی کاملا رایگانه پس یه بار امتحانش کن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0990191-0-104

ثبت سفارش

از سرویسچی به رایگان قیمت بگیرید... کلیک کن