تفاوت موتورخانه و پکیج در چیست؟     

تفاوت پکیج و موتورخانه

تفاوت موتورخانه و پکیج در چیست؟      

 

در این مطلب قصد داریم در مورد تفاوت های و مزایا و معایب بین موتورخانه و پکیج مطالبی را ارائه دهیم.تا با مطالعه این مطلب هرچه بیشتر با این دو دستگاه آشنایی پیدا کنید و تفاوت های ما بین این ۲ را درک کنید.

 

موتورخانه یا پکیج ؟؟؟

 

در این قسمت از مطلب به مقایسه و بررسی موتورخانه و پکیج می پردازیم. شما مصرف کننده محترم می توانید با خواندن این مطلب و در نظر گرفتن معایب و مزایای هرکدام انتخاب درستی نسبت به کارایی خود داشته باشید. به این نکته توجه کنید که ما نمی توانیم یک سیستم را به طور کامل خوب و یا بد در نظر بگیریم هر سیستمی به طور جداگانه دارای مزایا و معایبی می باشد.

 

در ادامه ی این مطلب قصد داریم مزایا و معایب موجود در پکیج و موتوخانه را شرح دهیم:

اول به مزایا و معایب موجود در پکیج می پردازیم و سپس در مورد مزایا و معایب موتورخانه به بحث و بررسی می پردازیم.

 

تفاوت موتورخانه و پکیج در چیست؟     
تفاوت موتورخانه و پکیج در چیست؟

 

مزایا و معایب موجود در پکیج:

 

مزایای پکیج:

 

 مصرف مستقل پکیج:

اغلب بصورت مجزا برای هر واحد مورد استفاده قرار می گیرد،بخاطر همین می توان مقدار مصرف و هزینه های مربوط به آب و گاز آن را به صورت مستقل مورد بررسی و محاسبه قرار داد.در نتیجه در صورتی که مصرف کنندگانی که در ساختمان سکونت دارند انگیزه ای به مصرف مشترک حامل های انرژی نداشته باشند استفاده از پکیج بهترین گزینه پیش روی آنها می باشد.

 

در موتورخانه ها مصرف کردن آب گرم بهداشتی و همچنین سرمایش و گرمایش واحدهای ساختمان به صورت مستقل و جداگانه نیست و پرداخت آن به شکل اشتراکی می باشد.

در آخر باید بیان کرد که فرق که ما بین موتورخانه و پکیج در مصرف مجزا و جداگانه واحدها و محاسبه کردن مصرف و هزینه های انرژی در آنها می باشد.

 

راندمان بالای پکیج:

راندمان حرارتی پکیج ها  معمولا بین ۷۰ تا ۸۵ درصد می باشد که این راندمان بالای پکیج به دلیل موجود نبودن منبع ذخیره آب و همچنین عدم لوله کشی از مکانی که تولید انرژی انجام می شود تا محلی که انرژی تولید شده مصرف می باشد.

در پکیج ها پیش از باز شدن شیر آب گرم مصرفی و یا فعالیت پمپ گردش آب گرم، مشعل خاموش می باشد. به همین جهت مصرف سوختی نداریم.

اما در موتورخانه های مرکزی مخزن ذخیره آب مصرفی وجود دارد و به جهت مسافت و فاصله زیاد تا مکان مصرفی ، حتما با اتلاف انرژی رو به رو خواهیم شد. و بخاطر نکته ی مذکور راندمان کلی سیستم از ۶۰ درصد بالاتر نمی رود.

 

مزایای موتورخانه:

 

تامین آب بهداشتی یکنواخت :

جهت ذخیره آب گرم بهداشتی در سیستم موتورخانه معمولا یک یا چند مخزن مورد استفاده قرار می گیرد. که در همه ی مواقع مقدار مشخصی آب گرم در آن موجود می باشد و در مواقعی که مصرف کنندگان از آب گرم استفاده می کنند، همیشه آب گرم موجود و قابل استفاده می باشد.

و برعکس سیستم پکیج که  مثلا در مواقع استفاده از آب در حمام در بعضی مواقع سبب ایجاد سردی و گرمی در آب می شود در سیستم موتورخانه ای با این مشکل رو به رو نخواهیم شد.

 

تامین سرمایش و گرمایش :

هر دو سیستم سرمایش و گرمایش در موتورخانه ها موجود است و همه ی موارد ساختمان که به نیازهای برودتی و حرارتی مربوط می شوند را پوشش می دهد.

با استفاده از موتور خانه آب سرد و گرم توسط پمپ به دستگاه های هواساز یا فن کویل ها در نقاط مختلف ساختمان ارسال می شوند تا در تابستان با تبادل حرارت بین آب سرد و هوا در این دستگاه ها و در زمستان با تبادل حرارت بین آبگرم و هوا، سرمایش و گرمایش بصورت خوب پشتیبانی شود.

در نهایت دومین فرق مهم ما بین سیستم موتورخانه و سیستم پکیج این مورد می باشد که موتورخانه سیستمی است که برای چهار فصل طراحی شده است ولی پکیج سیستمی می باشد که فقط گرمایشی است.

 

نتیجه نهایی مقایسه ما بین سیستم پکیج و موتورخانه :

 

در نهایت باید برای انتخاب هر دو سیستم پکیج یا موتورخانه شرایط ساختمان خود را در نظر بگیریم و با مواردی که در این مطلب ذکر شده مطابقت دهیم و انتخاب خوب و بهینه ای داشته باشیم.

به عنوان مثال:

 

موارد استفاده از موتورخانه:

 

۱٫  برج ها

۲٫ ساختمان های مسکونی چند ده طبقه

۳٫ بیمارستان ها

۴٫ ساختمان های اداری و تجاری متوسط تا بزرگ

۵٫ ساختمان های آموزشی

و …

 

موارد استفاده از پکیج:

 

۱٫ ساختمان های مسکونی کوچک.

 

۲٫ ساختمان های مسکونی متوسط.

 

در نتیجه برای پاسخ به این سوال که کدام یک از این دو نوع سیستم پکیج و موتورخانه مه در مطلب فوق در مورد آنها توضیحاتی را ارائه دادیم بهتر است باید در جواب گفت که انتخاب این دو نوع سیستم کاملا بستگی به کارایی شما دارد.

 

 

ممکن است بپسندید:

درباره نویسنده: سرویسچی

سلام. من سرویسچی هستم هدف ما تو سرویسچی اینه یه پل ارتباطی بین شما و سرویسکاران باشیم. یعنی اینکه شما سفارش رو ثبت کنی و سرویسکار ها بهترین پیشنهاد قیمت رو به شما بدن. سرویسچی کاملا رایگانه پس یه بار امتحانش کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0990191-0-104

ثبت سفارش

از سرویسچی به رایگان قیمت بگیرید... کلیک کن