عوامل فیزیکی در محیط کار

عوامل فیزیکی در محیط کار

عوامل فیزیکی در محیط کار

عوامل فیزیکی در محیط کار :در مطالب قبلی درباره انواع مسالی که شاید برای شما سوال باشد مبحث هایی  را به اختصار توضیح داده بودیم

مانند :علت نشتی آب در ابگرمکن دیواری، علت نشتی گاز در ابگرمکن دیواری

سرویس پمپ آب ، عیوب ابگرمکن دیواری ، لوله کشی درابگرمکن ، سرویس پکیج پرلا، شیرآلات، ماشین جوش،

نصب دودکش ابگرمکن دیواری ، ابگرمکن های شمعک دار و بدون شمعک ، وسایل نشان دهنده فشار …………

 

اما در این مقاله که شاید برای شما سوال پیش بیایید که  برای چه دلیلی دانستن این مورد حایز اهمیت است خواهیم گفت:

باید عرض کنیم که از ریشه اگر یخواهید محیطی امن و بدون عوامل ناشی از هرگونه خسارات داشته باشید باید از همون اول نسبت به چیدمان، تنظیمات، و یا مسایلی این چنینی  اقدام نمایید تا بتوانید محیط کاری مطمین و با ارامش همراه با مدیریتی بسیار عالی داشته باشید . لذا بیشتر این مقاله برای کارکنان مدیران و یا مدیریت های ساختمان ها مدنظر است پس با ما همراه بمانید .

 

عوامل فیزیکی در محیط کار

این عوامل بنا به دسته های کلی به دو قسمت عمده تقسیم می شوند:

 1. فیزیکی
 2. شیمیایی

در ابتدا توضیح کلی درباره محیط کار :

محیط کار محیطی است که در آن افرادی با استفاده از ابزار و ماشین آلات به تولید و یا تعمیر مشغول هستند.

 

محیط فیزیکی

 

۱-عوامل فیزیکی محیط کار :

عوامل و شرایط فیزیکی محیط کار عبارت است از مجموعه عوامل و شرایط قابل درک بوسیله حواس پنچ گانه که جزیی از محیط فیزیکی کار را تشکیل می دهند.

 1. روشنایی
 2. منابع نور
 3. روشنایی مصنوعی
 4. تهویه
 5. سر و صدا
 6. ارتعاش
 7. گرما و سرما

 

جا و مکان وسایل و تجهیزات:

محیط کار در مساله حفاظت عامل روانی مهمی است. استقرار کارکنان در مکان و فضای مناسب و دسترسی آنان به لوازم مورد نیاز به لوازم مورد نیاز یکی از ضروریات محیط کار است.

الف)لازم است از وسایل موجود حداکثر استفاده به عمل آید و حتی المقدور از ایجاد و صرف هزینه برای خرید وسایل و اثاثیه اضافی خودداری نمود.

در عین حال باید به کیفیت وسایل و تجهیزات نیز توجه کافی داشت و در صورت فرسودگی و از کار افتادگی نسبت به تعویض و جایگزینی آن اقدام نمود.

ب) ابزاری که در دسترس هر فرد در هر شغلی قرار داده میشود باید دقیقا با احتیاجات شغلی او تطبیق داده شود تا به این وسیله امکان استفاده از انواع ابزار و وسایل مورد نیاز محقق شود.

ج)برای استقرار وسایل و تجهیزات اداری همواره باید فضای کافی در نظرگرفته شود تا آنکه دسترسی به آن ها بی اشکال و حرکت و تردد افراد بدون ایجاد ناراحتی صورت پذیرد .

د)به کارکنانی که انجام وظایف و مسوولیت های آن ها مستلزم استفاده دایم و مکرر از تلفن است یک شماره تلفن مستقل اختصاص داده شود.

ح)تجهیزات سنگین و وزن دار در طبقات پایین تر و درکنار دیوارها و یا ستون ها مستقر شوند.

ن)از طریق بررسی های مداوم سعی شود وسایل و تجهیزات اضافی و بدون استفاده از محیط کار دور و به انبار تحویل داده شود.

ر) در محیط کار به تعداد کافی سرویس عمومی از قبیل دستشویی صابون حوله آبسردکن و غیره پیش بینی شود.

م) برای تقویت حس وقت شناسی و توجه به ارزش زمان، لازم است ساعت دیواری به میزان مورد نیاز تهیه و در معرض دید کارکنان در محل نصب شود.

عوامل فیزیکی در محیط کار
عوامل فیزیکی در محیط کار

 

۲-روشنایی:

امروزه مساله روشنایی برای محیط کار و صنایع اهمیت بخصوصی پیدا کرده است.زیرا کمبود روشنایی در محیط کار علاوه بر ایجاد خستگی صدمات دیگری بر سلامتی بینایی کارگران و کارآموزان وارد میکند.

عوامل موثر در رویت اجسام :

 1. اندازه اشیا 
 2. زاویه دید 
 3. رنگ اشیا
 4. فاصله اشیا 

 

منابع نور:

برای روشنایی محیط کار دو منبع نور طبیعی ( نور خورشید) و نور مصنوعی (الکتریکی) میتوان استفاده کرد.

به منظور استفاده بهتر و وسیعتر از روشنایی روز باید به نکات زیر توجه نمود:

 1. درب و پنجره باید طوری نصب شود که نور در همه جا بویژه قسمت هایی که افراد به نور بیشتری احتیاج دارند، بقدر کافی تامین گردد.
 2. برای استفاده بیشتر از نور آفتاب سقف کارگاه و دیگر سطوح منعکس کننده نور باید، به رنگ روشن بوده تا نور را بهتر منعکس نماید اما در قسمت های پایین که در دید مستقیم قرار میگرید نباید از رنگ هایی که موجب خستگی چشم و یا چشم زدگی می شود استفاده نمود.
 3. ضریب انعکاسی توصیه شده برای محیط کار به صورت زیر است:

الف)۱۰۰-۷۵( مثلا سفید)

ب)۵۰-۷۵ درصد (رنگ های روشن مثل آبی و کرم) 

ج)ضریب انعکاسی کف محل کار با رنگ سریعتر از صفر تا ۲۰ درصد انعکاسی

خ) پوشش میزکار بایستی از مصالح کدر و مات ولی با رنگ روشن باشد چون در این صورت شرایط دید بهتر از حالتی است که سطح آن با رنگ و تیره ولی درخشنده باشد

ن)برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید در تابستان بهتر است بالای پنجره سایه بان داشته باشد.

 

روشنایی مصنوعی:

در طرح روشنایی مصنوعی برای محیط کار باید به نکات زیر توجه نمایید:

 1. نور حاصله از منابع روشنایی باید تا حد ممکن به روشنایی روز نزدیک باشد
 2. نور حاصله از منابع روشنایی ثابت باید ثابت و به اندازه کافی بوده و برکلیه سطوح محیط کار به طور یکنواخت توزیع شود تا از به وجود اومدن سایه و نیم سایه و زوایای تاریک جلوگیری شود.
 3. زمانی که برای انجام کار به روشنایی بیشتری علاوه برروشنایی عمومی و کلی کارگاه نیاز باشد محل نصب لامپ باید در طرف چپ سطح کار نصب شود.

 

۳-تهویه:

منظور از تهویه در محیط های کار عبارتست از کنترل کیفی هوای فضای داخل محیط کار از نظر درجه حرارت، میزان رطوبت جریان هوا و احیانا تصفیه مواد مضر موجود در هوا.

هدف تهویه در محیط کار آنست که افراد از تغییرات درجه حرارت هوا دچار ناراحتی نشوند و درجه حرارت و رطوبت هوا متناسب با نیازهای فصل بوده و جریان هوای سالم در محیط کار تضمین شود.

درجه حرارت مناسب بستگی به نوع کار در محیط مورد نظر دارد. وقتی که گرمای اتاق بیش از حد طبیعی باشد برای حفظ سلامت مناسب نیست و اصولا درجه حرارت بیش از ۲۱ درجه سانتیگراد برای حفظ محیط کار اضافی است.

برای جلوگیری از آلودگی هوا باید در محیط کار جریان هوا وجود داشته باشد . بدون تصفیه و تعویض هوا در فواصل زمانی لازم بوهای نامطبوع ناشی از تنفس افراد و تغییر درجه رطوبت و حرارت هوا در جهت نا مساعد، باعث ناراحتی افراد می شود.

 

۴-سر وصدا :

سر و صدای استاندارد برای ۸ ساعت کار مداوم در روز و پنج روز در هفته معادل ۸۵ دسی بل است.

سر و صدا در صنعت به دوصورت ناپیوسته و پیوسته ایجاد می شود.از سر و صدای پیوسته میتوان در کارگاه های فرزکاری و تراشکاری را نام برد ولی درکارهایی از قبیل چکش کاری، گلیم بافی، سر و صدای حاصله بصورت منقطع یا ناپیوسته می باشد .

در صدای ناپیوسته معمولا گوش بعد از هر ضربه زمان استراحتی دارد ولی در صدای پیوسته گوش هیچ گونه زمان برای استراحت ندارد و میزان خستگی شنوایی و ضعف شنوایی در صدای پیوسته بیشتر از صدای منقطع می باشد.

کاهش موقت شنوایی:

این کاهش در اثر قرارگرفتن در معرض سر و صدای بلند برای مدت کوتاهی رخ می دهد.

کاهش دامنه شنوایی:

این کاهش در اثر قرارگرفتن در معرض سر و صدای شدید برای مدت طولانی رخ می دهد.

 

راهکارهای کاهش و کنترل سر وصدا :

الف) جذب صدا:

در این روش شدت سرو صدا در محیط کار با تقلیل میزان انعکاس امواج صوتی بوسیله نصب وسایل برای گرفتن و تخفیف ارتعاشات صوتی کاهش داده میشود . به این معنی که با استقرار وسایل جذب صدا در سقف ها و دیوارها به جای اینکه امواج صوتی تولید شده منعکس شود، جذب دیوار ها و سقف ها شده و بدین صورت مقدار زیادی از شدت صدای تولید شده کاسته می شود.

عایق کردن صدا:

در این روش کانون ها و عملیات مولد صدا، نظیر محل کار ماشین ها از سایر قسمت های محیط کار مجزا و از انتقال آن به جاهای دیگر جلوگیری می شود.

 

عوامل فیزیکی در محیط کار
عوامل فیزیکی در محیط کار

 

۵-ارتعاش:

هنگام کار با چکش های پنوماتیک مته دستی و سمباده دستی و سایر دستکاه های لرزنده دست ها در برابر ارتعاش قرار میگیرند و اکر مدت کار زیاد باشد باعث ایجاد یک سری عوارض در آن ها که شامل:

 1. ضایعات استخوانی : کم شدن کلسیم استخوان و پیدا شدن کیست های استخوانی
 2. ضایعات بافت نرم: لاغر شدن ماهیچه ها و تحلیل رفتن آن ها
 3. ضایعات مفصلی: دچار درد و تورم مچ آرنج و شانه
 4. عوراض عمومی: عدم تمایل به کار ، بی حوصلگی عصبی و حساس شدن

 

۶-سرما و گرما:

در بین عوامل بیماری زا و فیریکی گرما و سرمای محیط کار از عواملی است که بر کلیه کارگاه ها عمومیت داشته و اثرات حاصله از آن را میتوان با استفاده از دستگاه های گرماساز و سرماساز تقلیل داد.

مطلبوب ترین درجه حرارت برای زندگی ۲۱ درجه سانتی گراد است و درصورتی که از نظر شرایط اقلیمی با رطوبت ۵۰ درصد و جریان هوایی در حدود ۱۰ سانتی متر در ثانیه همراه باشد.

درصورت رطوبتی بودن کف محیط نیز میتوان از زیر پایه های چوبی استفاده نمود.

 

عوامل فیزیکی در محیط کار

ممکن است بپسندید:

درباره نویسنده: sarah am-si

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0990191-0-104

ثبت سفارش

از سرویسچی به رایگان قیمت بگیرید... کلیک کن