فصل سرد سال و خطر های گاز گرفتگی

فصل سرد سال و خطر های گاز گرفتگی

فصل سرد سال و خطر های گاز گرفتگی : هر ساله با شروع فصل سرد سال به دلیل عدم اطلاع از ایمنی کافی یا سهل اتگاری در سرویس دستگاه های گازی و گرمایشی باید شاهد گازگرفتی و از دست دادن هموطن های عزیزمان باشیم.

 

طبق گزارش آتش نشانی در سال ۹۷ با افزایش ۸۰ درصدی مواجه بوده است 

از ابتدای سال جاری تاکنون، ۶۹۵ هزار و ۷۳ تماس با مرکز فوریت‌های پزشکی برقرار شده که از این تعداد، ۱۰۵ هزار تماس منجر به انجام ماموریت و حضور همکاران اورژانس در بالین بیمار شده و مابقی نیز مربوط به مشاوره کارشناسان در واحد ارتباطات یا پزشکان مرکز مشاوره بوده است.

ویدیو زیر را ببنید

اگر این وسایل گرمایشی را در منزل دارید شما تحت خطر هستید:

 •  استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش
 •  نقص در دودکش و نشت گاز به فضای مسکونی
 •  استفاده از وسایل خوراک‌پزی جهت گرمایش
 •  به کارگیری روشنایی گازی به مدت طولانی به خصوص در فضای بدون تهویه
 •  ضعف در دودکش شومینه
 •  معیوب بودن مشعل شوفاژ
 •  آبگرمکن‌های دیواری و زمینی به‌ویژه وقتی که دودکش مناسب ندارند
 •  اتومبیل روشن در پارکینگ

شومینه ها نیز اگر بر اساس استانداردها ساخته نشده باشند و باعث خروج گازها نشود ممکن است باعث ایجاد مسمومیت شود چون گاز مونواکسید کربن در فضای بسته مسمومیت ایجاد می‌کند.

مرگ خاموش را جدی بگیریم
مرگ خاموش را جدی بگیریم

در هنگام شروع فصل سرد سال چه موارد ایمنی را رعایت کنیم

 

 • اگر وسیله دودکش دار مانند هر نوع بخاری دارید چه دیواری که زمینی. ابتدا خروجی لوله را چک کنید که مواردی مانع خروج هوا نباشد.
 • لانه پرنده ها یا عواملی که ممکن است باعث جلوگیری از خروج هوا از دودکش باشد باعث برگشت گاز های سمی شده و خفگی افراد داخل منزل را منجر میشود.
 • حتما دقت کنید که سر لوله های گاز  علامت  T داشته باشد تا از ورود اشغال و مواد اضافی به داخل دودکش جلوگیری شود.
 • بست ها گاز را چک کنید و سعی کنید کمترین مسیر از لوله کشی ثابت تا دستگاه بخاری  توسط شیلنگ باشد.
 • مسیر شیلنگ هرچقد کوچکتر باشد خطر کمتری شمارا تهدید میکند
 • حتما از بست فلزی بر روی اتصالات شیلنگ استفاده کنید
 • قبل شروع فصل سال دستگاه بخاری ابگرمکن و پکیج را حتما چک کنید.
 • از هزینه کردن نترسید. خطر هزینه بیشتری برای شما دارد

 

 

مرگ خاموش , خطر های گاز گرفتگی

مونو اکسید کربن، یک گاز سمی است که طعم و بو ندارد و در اثر سوختن ناقص سوخت‌های فسیلی مانند نفت، گاز، بنزین، گازوئیل و زغال چوب حاصل می‌شود و، چون گازی بی‌رنگ، بی‌بو، بی‌مزه و غیر محرک است، مسمومیت با آن به سادگی رخ می‌دهد.

مونواکسید کربن از طریق تنفس وارد ریه‌ها می شود و پس از رسیدن به جریان خون، به گلبول‌های قرمز متصل می‌شود.

گلبول قرمز وظیفه اتصال و انتقال اکسیژن را دارد، اما زمانی که مونواکسید کربن به آن‌ها متصل می‌شود دیگر توانایی حمل اکسیژن را از دست می‌دهد و خود به خود اکسیژنی از ریه جذب بدن نشده و بیمار با وجود استنشاق اکسیژن خفه می‌شود.

برای پخش گاز در سراسر بدن حدود چهار تا شش ساعت زمان نیاز است؛ مدت زمانی که ما در خواب هستیم و گاز سمی در حال پخش در هوای اتاق است.

مسمومیت در کودکان سریع‌تر بروز کرده، اما در افراد مسن عوارض عصبی ناخوش بیشتری را بجا می‌گذارد و جنین مادران باردار نیز می‌تواند دچار مسمومیت با مونواکسید کربن شود.

 

هنگام سوختن هر وسیله یا سوخت فسیلی قابل استفاده، در صورتی که گاز مونوکسید کربن تولید شده از آن، فضایی برای خروج نداشته باشد می‌تواند موجب مسمومیت شود.

مسمومیت دارای علائم مختلفی است که رایج‌ترین آن‌ها که مشابه علائم سرماخوردگی است، سردرد، گیجی، منگی، خواب آلودگی و کاهش هوشیاری بوده که در صورت ادامه دار بودن، ممکن است منجر به فوت فرد مسموم شود.

 

راه حل رفع خطر از گاز گرفتگی
راه حل رفع خطر از گاز گرفتگی

 

بهترین راه پیشگیری از این مرگ نا بهناگام و خاموش این است که ما شناخت نسبی و اولیه در مورد این گاز کشنده و چگونگی ایجاد آن داشته باشیم. طبعا اگر شرایط بروز و ایجاد آن وجود نداشته باشد پدیده گازگرفتگی و به دنبال آن مسمومیت و در نهایت مرگ نیز بروز نخواهد کرد.این گاز بسیار سمی، بی‌رنگ، بی‌بو و بی‌طعم است و همین خصایص باعث شده که به آن (قاتل پنهان) لقب دهند.

 

فیلم زیر توسط دوست خوبمون حمید رضا گلستانی ضبط و براش ما به نمایش دراوردیم

ممکن است بپسندید:

درباره نویسنده: پوریا سبحانلو

سلام. من پوریام علاقه به نوشتن دارم. در مورد هر موضوعی. دلم میخواد با نوشتن اموزش ها به همه کمک کنم که بتونن چیز جدید یاد بگیرن. اگه از مطالب من خوشتون امد برام نظرتون رو بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0990191-0-104

ثبت سفارش

از سرویسچی به رایگان قیمت بگیرید... کلیک کن