نحوه ی عملکرد پمپ کولر آبی

نحوه ی عملکرد پمپ کولر آبی

نحوه ی عملکرد پمپ کولر آبی:

 

در این مطلب قصد داریم طریقه عملکرد پمپ کولر آبی را شرح دهیم.

 

پمپ آب کولر از اجزای اصلی هر کولر آبی است و در هر خانه ای که با کولر آبی خنک می شود احتمالا سالی یک یا دو بار گذر ساکنین آن خانه به پمپ آب کولر می افتد و باید اقداماتی در جهت سرویس ، تعمیر و یا تعویض آن صورت دهند. به طور کلی یک سیستم سرمایش تبخیری یا همان کولر آبی از یک دمنده یا فن که به وسیله ی موتور کولر می چرخد، سطوح تبخیری یا همان پوشال ها و یک پمپ آب تشکیل می شود.

 

در تعریف پمپ باید بگوییم که پمپ یک وسیله ی الکترو مکانیکی است که با بالا بردن فشار مایع می تواند آن را از نقطه ای به نقطه ی دیگر مثلا به ارتفاعی بالاتر انتقال دهد. در مورد پمپ آب کولر، وظیفه ی پمپ انتقال آب از کف مخزن آب کولر یا همان تشتک به بالای پوشال هاست.

 

 

نحوه ی عملکرد پمپ کولر آبی
نحوه ی عملکرد پمپ کولر آبی

 

اجزای اصلی یک پمپ آب کولر آبی:

موتورالکتریکی و پروانه ی پمپ دو قسمت اصلی الکتروپمپ آب هستند که با یک میله ی بلند به هم متصل می شوند. موتور الکتریکی که در بالاترین قسمت الکتروپمپ بوده و بیرون آب قرار دارد دارای یک کلاهک محافظ است تا از پاشش آب روی موتور جلوگیری کند. پروانه ی پمپ معمولا سه یا چهار پره است و در انتهای پایینی یعنی درون پایه ی پمپ که زیر آب است قرار دارد.

خروجی آب پمپ در واقع لوله ی کوتاه و کوچکی است که به آن چپقی می گویند و روی همین پایه ی دامنی شکل واقع شده است.

 

پمپ آب کولر به صورت ایستاده در کف کولر قرار میگیرد و با دو پین به بدنه ی کولر متصل و ثابت می شود. پایه ی پمپ باید درون یک سبد آشغالگیر قرار بگیرد تا رسوبات و تکه های پوشال وارد پمپ نشده و عملکرد آن را مختل نکنند. پمپ های جدیدتر خود دارای صافی در ورودی بوده و نیازی به سبد آشغالگیر ندارند اما استفاده از سبد برای اطمینان فکر بدی نیست.

 

 

نحوه ی عملکرد پمپ کولر آبی
نحوه ی عملکرد پمپ کولر آبی

 

انواع پمپ آب کولر:

از نظر نوع استاتور : پمپ های آب کولر نسبتا مشابه هستند و تنها تفاوت عمده ی آن ها در موتور الکتریکی است. از این منظر با دو نوع پمپ در بازار مواجه هستیم:

نوعی که دارای استاتور تک بوبینی است و نوعی که دارای استاتور دو بالشتکی است و رایج تر است. دانستن این که موتور الکتریکی پمپ آب کولر شما از چه نوعی است در نحوه ی روغن کاری الکتروموتور پمپ آب کولر موثر است.

 

از نظر نیروی محرکه : اغلب پمپ هایی که در بازار هستند خود دارای الکتروموتور بوده عملکردی مستقل از موتور کولر دارند. اما پمپ هایی هم در بازار موجود هستند که دارای الکترو موتور مستقل نبوده و نیروی محرکه ی خود را از موتور فن کولر تامین می کنند. از آن جا که موتور کولر در دو دور تند و کند کار می کند این نوع پمپ ها هم در دو دور کار می کنند. مزیت عمده ی این پمپ ها که به پمپ آب مکانیکی کولر معروفند در کاهش برق مصرفی کولر است.

 

پمپ آب کولر چگونه کار می کند؟

هنگامی که موتور الکتریکی با استفاده از محور، پروانه کوچک را می‌چرخاند، آب از تشتک کولر و از طریق سوراخ های کفی پمپ به داخل پمپ مکش می شود. پروانه ی پمپ آب را با فشار به سمت خروجی پمپ می راند. خروجی یا همان چپقی به یک سه راهی انشعاب متصل است و آب سه قسمت شده هر قسمت از طریق یک شلنگ به بالای پوشال ها می رسد.

 

ممکن است بپسندید:

درباره نویسنده: سرویسچی

سلام. من سرویسچی هستم هدف ما تو سرویسچی اینه یه پل ارتباطی بین شما و سرویسکاران باشیم. یعنی اینکه شما سفارش رو ثبت کنی و سرویسکار ها بهترین پیشنهاد قیمت رو به شما بدن. سرویسچی کاملا رایگانه پس یه بار امتحانش کن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0990191-0-104

ثبت سفارش

از سرویسچی به رایگان قیمت بگیرید... کلیک کن