همه چیز درباره خازن ها

همه چیز درباره خازن ها

همه چیز درباره خازن ها

سلام و عرض ادب به همه شما خوانندگان عزیز و محترم سرویسچی بازهم از اینکه ما را دنبال می کنید

صمیمانه متشکریم بودن در کنار شما و با شما برای سرویسچی مایه افتخار است….

لذا اگر در هر زمینه ای انتقاد و یا سوالی داشتید کافیه تا برای ما کامنت بزارید…

ما در کل مناطق ۲۲ گانه تهران بزرگ برای دادن خدمات به شما آماده به خدمت هستیم…

اگر مشاهده نموده باشید در اواخر ما خدمات برق کاری را به خدمات خودمون اضافه کردیم و می تونیم با اطمینان به شما بگوییم که تمامی متخصصین ما بسیار از نظر فن مهارت ماهر هستند.

 

همه چیز درباره خازن ها
همه چیز درباره خازن ها

 

 که در اخرین مقالات هم گقتیم که :

  1. رفع خرابی برق ساختمان
  2. رفع اتصالی برق ساختمان
  3. انواع سیم کشی ساختمان
  4. تعمیر و تعویض پریز برق ساختمان

اگر در مورد هر کدام از این ها سوال  داشتید کافیه تا بر روی هر کدوم کلیک کنید و یا برای خواندن مقالات درباره هر موضوعی از تاسیسات برروی صفحه وبلاگ بخونید….

 

خوب اگر یادتون باشه در تمامی مقالات برق گفتیم که برق کاری کاملا خطرناک هست و به هیچ عنوان حتی در کوچک ترین مورد هم به برق دست نزنید.

 

برق به هیچ عنوان شوخی نداره و ممکن اولین خطا خدایی نکرده آخرین خطا باشه و باعث بشه خطرات جانی و مالی برای شما بشه .

 

اگر موافق باشید ضمن اینکه درباره خدمات خودمون توضیح دادیم درباره موضوع اصلی هم که درباره خازن ها بود کمی بگوییم…

 

همه چیز درباره خازن ها
همه چیز درباره خازن ها

 

خازن چیست ؟

خازن یک نوع وسیله الکتریکی می باشد که در مدارات الکتریکی اثر خازنی ایجاد می نماید، این اثر باعث می شود مقداری انرژی الکتریکی در میدان الکترواستاتیک ذخیره میشود تا پس از مدتی آن انرژی آزاد شود.

البته تعریف دیگری برای خازن وجود دارد، خازن مجموعه ای است از دو صفحه هادی که نسبت به یکدیگر توسط یک عایق، عایق می باشند.که این مجموعه می تواند بار الکتریکی را در خود ذخیره کند.

رایج ترین نوع خازن، خازن مسطح می باشد که از دو صفحه هادی که بین آن ها عایقی به نام دی التریک قرار گرفته تشکیل شده است.

 

میدان التریکی در یک خازن

وقتی که یک خازن شارژ می شود، یک صفحه آن دارای بار منفی و صفحه دیگر آن دارای بار مثبت می شود و طبق قانون جذب و دفع بارها، بارهای مثبت تمایل دارند که بارهای منفی را جذب نمایند.

ولی عایق بین صفحات امکان این عمل را نمی دهد ولی با این وجود یک نیروی التریکی که باعث جذب آنها می شود بین دو صفحه وجود دارد که به آن میدان الکتریکی می گویند.

هرچه شارژ روی دو صفحه خازن بیشتر باشد میدان الکتریکی ایجاد شده قوی تر می باشد که باعث زیادتر شدن جاذبه بین صفحات می شود.

 

شارژ خازن با ولتاژ DC

برای شارژ یک خازن و ذخیره سازی انرژی الکتریکی باید آن را یه یک ولتاژ (اختلاف پتانسیل) متصل نمود. قطب مثبت باطری به یک طرف و قطب منفی باطری به طرف دیگر خازن متصل می شود.

هنگام باز بودن کلید، صفحات خازنی خنثی می باشد و هیچ انرژی ذخیره نمی شود، با وصل نمودن کلید، الکترون ها از قطب منفی باطری به طرف صفحه ای که به این قطب منفی متصل است حرکت می کنند که باعث ایجاد بار منفی در آن شود.

در همین لحظه نیز قطب مثبت باطری همان تعداد الکترون را از صفحه ای که به قطب مثبت متصل است جذب می نمایند و صفحه دارای بار مثبت می شود.

هنگامی که خازن شارژ می شود، الکترون ها از طریق سیم های رابط به طرف قطب مثبت باطری حرکت می نمایند و وارد باطری می شوند و از قطب منفی خارج می شوند.

وارد و خارج شدن الکترون ها از صفحات خازن، باعث زیاد شدن میدان الکتریکی می شود که در نتیجه ولتاژی در خلاف ولتاژ  اعمال شده به دو سر خازن ایجاد می نماید.

هرچه ولتاژ دو سر خازن بیشتر باشد، ولتاژ موثر مدار کمتر می شود که در نتیجه باث کاهش شدت جریان مدار می شود که با برابر شدن این دو ولتاژ، جریان در مدار متوقف می شود که بیانگر شارژ شدن کامل خازن است.

 

همه چیز درباره خازن ها
همه چیز درباره خازن ها

 

دشارژ خازن

پس از شارژ کامل یک خازن انتظار می رود که شارژ خود را برای مدت نامحدودی حفظ کند، ولی این طوری نیست با جدا شدن منبع شارژ از خازن، پس از مدتی خازن شارژ خود را از دست می دهد که به از دست دادن شارژ، دشارژ می گویند.

برای دشارژ فوری خازن تنها کافی است توسط یک هادی دو قطب خازن به یکدیگر اتصال یابند که با این عمل ، الکترون های صفحه منفی به طرف صفحه مثبت جاری می شود و بدین وسیله تبادل الکترون، صورت می گیرد که در این هنگام خازن هیچ گونه ولتاژی ندارد.

 

در ادامه درباره مبحث بسیار مهم خازن ها یعنی میزان ظرفیت خازن ها صحبت می کنیم .پس با ما همراه باشید

حتی شما دانشجوی عزیز رشته برق

 

همه چیز درباره خازن ها

ممکن است بپسندید:

درباره نویسنده: sarah am-si

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0990191-0-104

ثبت سفارش

از سرویسچی به رایگان قیمت بگیرید... کلیک کن