ای سی در پکیج دیواری چیست ؟

ای سی در پکیج دیواری چیست ؟

ای سی در پکیج دیواری چیست ؟

 

ای سی در پکیج دیواری چیست ؟:  با سلام خدمت همه خواننده های عزیز از اینکه ما را همچنان با نگاه خودتان دنبال می کنید از شما ممنونیم در این مطلب که خوب یکی  از مهم ترین سوالات شما یعنی  همچنین مسایل تاسیساتی که شاید حتی به تعمیرکاران و همکاران عزیز هم مفید واقع شود صحبت خواهیم کرد.

همانطور که در مقالات پیشین مشاهده نمودید ما درباره برد الکترونیکی و علت های سوختگی و با خرابی و روشن شدن مواردی از برد که باعث روشن شدن چراغ قرمز است و یا خرابی و خاموش شدن ناگهانی پکیج دیواری صحبت کردیم و لذا ما در این مقاله میخواهیم تا درباره مهم ترین جز یک برد الکترونیکی در داخل پکیج شما بگوییم.

 

آی سی چیست ؟

 

مدار مجتمع یا آی‌سی Integrated circuit به مجموعه‌ای از مدارات الکترونیکی گفته می شود که با استفاده از مواد نیمه ‌رسانا در ابعادی کوچک ساخته می‌شوند. مدارات الکتریکی عموما شامل مقاومت، خازن، سلف و ترانزیستور می باشد. هر تراشه معمولاً حاوی تعداد بسیار زیادی ترانزیستور می‌باشد که با استفاده از فناوری پیچیده‌ای در داخل لایه ای از ماده نیمه هادی ساخته می شوند.

 

 

ای سی در پکیج دیواری چیست ؟
ای سی در پکیج دیواری چیست ؟

 

ویا به عبارت دیگر آی سی در مدار الکترونیکی یعنی :

 

آی سی مجموعه ای از مقاومت، ترانزیستور، خازن و… است که همه این ها برای رسیدن به یک هدف مشترک در یک تراشه کوچک پر شده وبه هم متصل شده است، آن ها انواع مختلفی دارند :بوتان سنتر

single-circuit logic gates, op amps, 555 timers, voltage regulators, motor controllers, microcontrollers, microprocessors, FPGAs…

 

سوال منظور از مدار مجتمع که در تعریف آی سی از آن ها گفتیم به چه معنی است؟

 

مدار مجتمع یعنی:

 

هر تراشه معمولاً حاوی تعداد بسیار زیادی ترانزیستور می‌باشد که با استفاده از فناوری پیچیده‌ای در داخل لایه ای از ماده نیمه هادی ساخته می شوند. امروزه تراشه‌ها در اکثر دستگاه‌های الکترونیکی و به ویژه رایانه‌ها در ابعادی گسترده بکار می‌روند. .

 

 

ای سی در پکیج دیواری چیست ؟
ای سی در پکیج دیواری چیست ؟

 

 

در اصل وظیفه یک آی سی چیست ؟

 

آی سی موظف است تا میزان ولتاژ خروجی و ورودی را چک و تامین نماید و بدون وجود داشتن این قطعه ممکن است که دستگاه شما دچار مشکل شود.

 

ویا به عبارت دیگر آی سی در پکیج یعنی :

 

هر ic، وظایف خاصی را در مدار انجام می‌دهد. عموما هر ic چندین ورودی دارد که با پردازش این ورودی ها، مقادیر خروجی را تولید و در بخش خروجی خود قرار می دهند. بعضی از ریز تراشه‌ها با سیگنالهای آنالوگ کار می‌کنند و بعضی‌های دیگر با سیگنال‌های دیجیتال کار می‌کنند .

واحد پردازنده مرکزی رایانه ها (CPU) یکی از مهم ترین مدارات ساخته شده به صورت مجتمع است که میلیاردها ترانزیستور را در سطح کوچکی از نیمه هادی جای داده است.

 

وقتی به IC فکر میکنیم ، تراشه کوچک مشکی را تصور می کنیم . اما داخل این تراشه چیست؟

 

اصلی ترین جزء IC مجموعه ایی از لایه بندی های ویفرهای نیمه هادی، فلز مس و دیگر مواد که به ترانزیستور، مقاومت یا دیگر اجزاء روی مدار متصل است. مجموعه ای از برشهای تشکیل دهنده این ویفر ها die نامیده می شود.

در حالی که خود IC کوچک است ، ویفرهای نیمه هادی و لایه های مسی که شامل آن می شود بسیار نازک است و اتصالات بین لایه ها بسیار پیچیده است.

 

برش های die ic برای مونتاژ قطعات الکترونیک شامل مونتاژ SMD، مونتاژ DIP و… متصل کردن بسیار کوچک اند تا حدی که امکان لحیم کردم و اتصال به صورت مستقیم را ندارند برای سهولت در امر لحیم کاری و اتصال die ها را در پکیج ها قرار دادند. برش های کوچک و ظریف die داخل پکیج های IC که در تراشه های سیاه که همه ما با آن آشنایی داریم جا دارد.

 

 

آی سی در پکیج دیواری
آی سی در پکیج دیواری

 

 

وکلام آخر :

 

پکیج ها ، بسته هایی هستند که IC DIE و splays را داخل یک دستگاه جای داده و ارتباط با آن ها را آسان تر کرده است. اتصالات خارجی DIE از طریق یک قطعه کوچک از سیم های طلا به یک پد یا پین در پکیج متصل است..

پکیج ها انواع مختلفی دارند که هر یک از آن ها منحصر به فرد در ابعاد ، تعداد پین ، نصب و استقرار است.

تمام IC ها قطبی هستند و همه پین ها از نظر مکان ، عملکرد منحصر به فرد دارند. این به این معنی است راه های کمی برای تعیین پین ها وجود دارد . برای پیدا کردن اولین پین در اکثر آی سی ها می توان از محل بریدگی و یا نقطه ای روی لبه IC استفاده می شوند.

ممکن است بپسندید:

درباره نویسنده: sarah am-si

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام بسیار خوب بود اگر در مورد همه قطعات برد الکترونیک نحوه تست وتعمیر میشد توضیح بدین که دیگه عالی عالی میشد

0990191-0-104

ثبت سفارش

از سرویسچی به رایگان قیمت بگیرید... کلیک کن