مراحل نجات شخص برق گرفته با سرویسچی

مراحل نجات شخص برق گرفته با سرویسچی

مراحل نجات شخص برق گرفته با سرویسچی

مراحل نجات شخص برق گرفته با سرویسچی : سلام و عرض ادب به همه شما خوانندگان خوب و با مرام سرویسچی

اگر حضور ذهن داشته باشید در مقاله قبلی قول داده بودیم که تادرباره  مراحل نجات شخص برق گرفته و کارهایی که میتونید انجام بدید تا خطر رفع بشه مطلب هایی رو بازگو کنیم…

البته درباره خطرات برق و خطرات ناشی از شوک الکتریکی صحبت کرده بودیم شما عزیزان میتونید اگر سوالی در این موارد دارید به این وبلاگ ها مراجعه کنید و یا روی لینک ها کلیک کنید .

 

سوختگی های ناشی از برق

به طور کلی سوختگی های ناشی از برق در سه نوع است :

  1. سوختگی های الکتریکی
  2. سوختگی های قوس الکتریکی
  3. سوختگی تماس گرمایی

سوختگی های الکتریکی هنگامی به وجود می آید که شخص با سیم های برق  تماس مستقیم پیدا کند جرقه های الکتریکی، در هنگام تخلیه جریان قوی برق ایجاد می شوند، قوس در واقع تخلیه الکتریکی است که در هنگام وجود ولتاژ های زیاد در فاصله بین رساناها ودر اثر عبور جریان از هوا تولید می شود این حالت ناشی از خرابی تجهیزات و یا کاربرد نادرست ان ها می باشد .

 

مراحل نجات شخص برق گرفته با سرویسچی
مراحل نجات شخص برق گرفته با سرویسچی

 

نکته : درجه حرارت در قوس ممکن است از ۳۵۰۰ درجه فاز نهایت تجاوز کند.

 

اغلب سه نوع خطر عمده مربوط به جرقه قوس الکتریکی وجود دارد:

الف) قوس، نور و تشعشعات گرمایی شدید ساطع می کند که می تواند منجر به سوختگی شود، درجه سوختگی به رنگ پوست، منطقه قوس دیده و نوع لباس بستگی دارد.

ب) قوس با ولتاژهای بالا می تواند باعث ذوب شدن ترکیبات مس و الومینیوم موجود در تجهیزات برق شود که در نتیجه این قطرات کوچک ذوب شده و از طریق فشار موج به اطراف پرتاب می شوند که می توانند باعث سوختگی فرد شوند.

ج) قوس با ولتاژهای بالا می تواند جرقه ای با فشار موج زیاد ایجاد کند. فشار موج می تواند اشیای بزرگ را به فاصله زیادی به جلو براند و در بعضی مواقع این فشار موج به اندازه ای است.که میتواند باعث شکسته شدن پیچ های فولادی و حتی فرو ریختن دیوارها شود.

 

 

مراحل نجات شخص برق گرفته با سرویسچی

در هنگام برق گرفتگی معمولا دستگاه تنفسی زودتر از قلب از کار می افتد و زنگ صورت مصدوم متمایل به آبی می شود .بدین خاطر و قبل از این که ضربان قلب متوقف شود، تنفس مصنوعی هرچه زودتر شروع شود که این امر نیازمند سرعت عمل، دقت و خونسردی است.

بیشتر برق گرفتگی ها درخانه و یا امکانی که ولتاژ برق از ۲۵۰ ولت تجاوز نمی کند صورت می گیرند، اگر شخص هنوز هم با جریان در تماس باشد باید قبل از کوشش جهت نجات وی، نخست جریان برق را قطع نمود.

در صورت عدم امکان یافتن سریع کلید برق، باید بدون فوت وقت شخص را از برق جدا کرد.

از تماس با بدن شخص برق گرفته و یا البسه اش، به خصوص در نقاط مرطوب مانند زیر بغل وی، خودداری کنید.

عصای خشک ممکن است به کار بیایید اما به هیچ وجه نباید از چتر استفاده کرد زیرا دارای فلز است.چوب و طناب خشک با روزنامه چند لاشده نیزمفید است. درصورت امکان جهت احتیاط بیشتر، بهتر است هنگام جدا کردن شخص از سیم و یا هر وسیله برقی دیگر،روی شی ای عایق و خشک بایستید، اگر شخص به سیم رادیو،تلوزیون، اتو، ……..چسبیده باشد ، می توان پریز را بیرون کشید.

 

اگر ولتاز برق بیش از ۵۰۰ ولت باشد (نظیر کارخانه ها و مراکز برق) سه حالت برای مصدوم اتفاق می افتد:

  1. شخص برق گرفته به محل بی خطری دور از کابل برق پرتاب شده است، در این صورت نیازی به قطع برق نبوده و اقدامات بعدی باید صورت گیرد.
  2. شخص برق گرفته در کنار کابل برق افتاده، اما بدن او ب جریان برق تماس ندارد، در این حالت عایق، شخص نجات دهنده باید از نزدیک شدن به مصدوم خودداری کرده و توسط عصا، چوب، طناب عایق، مصدوم را به اندازه کافی از کابل دور نموده و کمک هایی اولیه را آغاز کند.
  3. شخص برق گرفته یا کابل و جریان برق در تماس مستقیم می باشد که به احتمال زیاد، به هلاکت وی خواهد انجامید.در این حالت شخص نجات دهنده پس از اطمینان کامل از قطع برق باید به وسیله چنکگ عایق، زنجیره ی برروی کابل بیندازد تا کابل به زمین اتصال یافته و بار الکتریسیته موحود در آن دفع گردد، سپس فورا مصدوم را به پزشک برساند.

کلام آخر:

به طور کلی در هنگام برق گرفتگی پس از قطع برق و جدا کردن بیمار از سیم یا وسیله برقی در صورت قطع تنفس، باید به وی تنفس مصنوعی داده و اگر لازم باشد، این عمل برای ساعت ها ادامه یابد تا تنفس عادی شود.

بدن مصدوم را باید توسط کیسه اب گرم، پتو، لباس، گرم نگه داشت و البسه تنگ را در اطراف گردن، سینه و کمر شل کرد. هوا تازه نیز به قدر کافی به بیمار رسانده شود.

در ادامه درباره تدابیر ایمنی در برق صحبت خواهیم کرد با ما همراه باشید.

 

مراحل نجات شخص برق گرفته با سرویسچی

ممکن است بپسندید:

درباره نویسنده: sarah am-si

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0990191-0-104

ثبت سفارش

از سرویسچی به رایگان قیمت بگیرید... کلیک کن